Concept: Programovací jazyk C#
Základní informace o programovacím jazyku C#.
Main Description

K vývoji ve frameworku ASP.NET MVC se standardně využívá programovací jazyk C#. Jedná se o programovací jazyk vyvíjený firmou Microsoft, jehož první veřejně dostupná verze byla představena v roce 2000. Od té doby bylo vydáno šest verzí, poslední C# 6.0 je poté z roku 2015. „C# (čteno "C sharp") je programovací jazyk, který je navržen pro vytváření různorodých aplikací, které běží na rozhraní .NET Framework“ (MSDN, 2016).

Ve specifikaci jazyka C# dle standartu ECMA[1] (Standard ECMA-334, 2006) jsou definovány následující cíle využité při jeho návrhu:

  • C# je jednoduchý, moderní, univerzální, objektově orientovaný programovací jazyk,
  • jazyk musí poskytovat podporu pro principy softwarového inženýrství, jako jsou silně typové kontroly, kontroly omezení, detekce použití neinicializované proměnné, garbage collection[2],
  • jazyk je navrhnut pro použití při vývoji softwarových komponent vhodných pro nasazení v distribuovaných prostředích,
  • důraz na portabilitu zdrojového kódu a jednoduchost přechodu stávajících programátorů (zvlášť těch, kteří jsou obeznámeni s jazykem C či C++),
  • podpora pro internacionalizaci,
  • vhodnost využití jazyka pro hostovaný i vestavěný systém a to od velkých systémů, využívajících sofistikované operační systémy po velmi malé mající dedikované funkce,
  • ačkoli mají být aplikace napsané v jazyce C# ekonomické vzhledem k paměti a vytížení procesoru, není jazyk vzhledem k výkonu a velikosti navržen k náhradě jazyka C či nízkoúrovňových jazyků.

Programovací jazyk C# má široké využití od tvorby databázových programů, webových aplikací a webových služeb po formulářové aplikace ve Windows či software pro mobilní zařízení.



[1] ECMA (European Computer Manufacturers Association) je mezinárodní soukromá nevýdělečná organizace pro normalizaci informačních a komunikačních systémů s otevřeným členstvím.

[2] Garbage collection (v překladu „odvoz odpadu“) je způsob automatické správy paměti, kdy speciální algoritmus (garbage collector) vyhledává a uvolňuje úseky paměti, které již program nevyužívá.