Task: Příprava testů
Příprava testů je jednou z nejnáročnějších úloh z celého testovacího cyklu a je zahajována v případě, kdy je nutné otestovat nový přírůstek vyvíjeného IS/ICT, pro který doposud nebyly vypracovány testovací podklady. Úloha by se vždy měla skládat ze tří základních kroků, jejichž kvalita zpracování do značné míry určuje úspěšnost a vypovídací schopnost celého testování.
Disciplines: Testování
Relationships
Steps
Mapování testovacích nápadů
Příprava testů by měla být zahájena mapováním testovacích nápadů, což v podstatě představuje vytvoření jednoduchého seznamu všeho, co by mělo být otestováno. Mapování obvykle probíhá ještě před tím, než vůbec existuje jakákoliv testovatelná verze vyvíjeného IS/ICT, a proto vychází především z nashromážděných požadavků na systém a případů užití. Všechny testovací nápady, které jsou vymyšleny, by měly být zaznamenány v Seznamu testovacích nápadů.
Tvorba Testovacích případů

Na mapování testovacích nápadů navazuje tvorba Testovacích případů, se kterou je možné začít v okamžiku, kdy je již částečně vytvořena testovaná aplikace, či je alespoň k dispozici detailní návrh jednotlivých obrazovek uživatelského rozhraní. V podstatě se jedná vytvoření detailního popisu testů, který obsahuje krok za krokem přesný návod toho, jak budou testy prováděny.

Již v této fázi nutné počítat s tím, že mohou být identifikovány určité nesrovnalosti a problémy specifikace požadavků, které bude nutné konzultovat s analytiky. Vzhledem k tomu, že testování může být prováděno i jinými osobami, než těmi, kdo testovací případy vytvářeli, je vhodné psát testovací případy takovým způsobem, aby jim rozuměl kdokoli.

Podobně jako při psaní testovacích případů pro manuální testy, se postupuje i v případě testů automatických. Jediný rozdíl spočívá v tom, že jednotlivé „akce testera a reakce systému“ jsou zachyceny pomocí programového kódu a jsou prováděny pomocí automatizovaného nástroje, jako je např. IBM Rational Functional Tester, HP QuickTest Professional, nebo Borland SilkTest. [Faustová, 2009]

Tvorba Testovacích sad

Předposledním krokem v rámci přípravy testů je tvorba Testovacích sad, kdy jsou jednotlivé testovací případy skládány tak, aby umožňovaly kompletní otestování určité části systému. Do testovacích sad jdou dále doplňovány další vstupní podmínky jednotlivých testovacích případů, které umožňují plynulý průchod celé testovací sady.

Ať už se jedná o testovací sady pro manuální testy, nebo test scripty pro testy automatické, je vhodné je ještě před jejich provedením zkontrolovat, zda jsou správně napsané a samy o sobě negenerují nějaké chyby. Zároveň je vhodné testovací sady konzultovat s vývojáři, kteří jsou zodpovědní za část aplikace, která je danou sadou testována. Někdy se může stát, že je určitý požadavek ve specifikaci pochopen vývojáři a testery odlišně, a vznikají chyby, kterým se může touto revizí testovacích sad předejít.

Definice Testovacích dat
Při skládání testovacích sad jsou dále definována i testovací data, přičemž specifikována by měla být jak data vstupní, tak výstupní. Pokud je nutné otestovat rozsáhlou množinu testovacích dat, je vhodné k tomu účelu využít automatizované testy.