Task: Řízení iterace
Pro úspěšnost každé iterace je důležité i její řízení, které spočívá především v hodnocení stavu projektu a identifikaci možných problémů, jež by mohly jakýmkoliv způsobem narušit proces vývoje.
Disciplines: Řízení projektu
Relationships
Main Description
Projektový manažer, který tuto úlohu provádí, by se měl po celou dobu trvání projektu snažit utužovat přátelské vztahy na pracovišti a motivovat svůj tým, jehož členové by měli samostatně pracovat na dosažení projektových cílů. Role Projektového manažera v této úloze tedy nespočívá v přikazování, co kdy jak má být provedeno, ale v podpoře svého týmu, aby byl co možná nejvíce zainteresovaný na společných cílech projektu. V okamžiku, kdy dochází při vývoji k neočekávanému zpoždění či podobným problémům, by měl Projektový manažer pomoct týmu navrhnout, jak nežádoucí stav napravit. Pokud by v návaznosti na navržené řešení měly být provedeny změny, které by mohly ovlivnit zainteresované strany, je nutné, aby s nimi byly konzultovány a schváleny.
Steps
Monitorování iterace

V první řadě je důležité, aby byla důsledně iterace monitorována a mohlo být určeno, zda probíhá tak, jak bylo naplánováno. Sledována by měla být i rychlost, s jakou je práce v iteraci prováděna, aby mohly být upřesňovány odhady vytvořené při plánování iterace, popřípadě zahájena opatření, která by pomohla práci urychlit, aby nedošlo k nežádoucímu skluzu.

Průběh iterace i projektu by měl být přehledně zachycen a u každé pracovní položky by měl být evidován její aktuální stav. Sledovány by měly být i metriky, které byly definovány při plánování iterace. Tyto informace by měly být neustále všem dostupné a zároveň by měly být vždy zhodnoceny na setkáních celého projektového týmu

Řešení problémů

Další součástí řízení iterace je řešení problémů, které byly identifikovány v průběhu iterace. Projektový manažer by se měl snažit, aby především nejzávažnější problémy byly odstraněny co nejdříve, k čemuž napomáhají častá setkání týmu, kde jsou problémy konzultovány. U každého problému by mělo být zjištěno, co ho způsobuje a jaké jsou jeho dopady. Veškeré požadavky na provedení preventivních či nápravných opatření je vhodné zaznamenat do Seznamu pracovních položek a určit, kdo je za ně zodpovědný.

V některých případech se může stát, že problémy, které v iteraci vyvstanou, jsou natolik kritické, že již není možné za stávajících podmínek splnit vytyčené cíle. V tomto případě by měl projektový manažer konzultovat opatření, které je nutné provést se zainteresovanými stranami a po jejich schválení aktualizovat Plán iterace. Řešením obvykle bývá přesunutí úloh s nižší prioritou do následujících iterací. Vždy je však nutné dbát na to, aby přírůstek, který je v dané iteraci vytvářen, stále ještě přinášel zainteresovaným stranám přidanou hodnotu.

Revidování Seznamu rizik
V průběhu každé iterace je také možné, že se objeví rizika, se kterými se na začátku projektu nepočítalo. Z tohoto důvodu by měl být alespoň jednou za iteraci revidován Seznam rizik.